Prep School Staff & Governors

Sections: Senior Management | Prep Staff | Pre-Prep Staff | Teaching Assistants | Administrators | Governors (see also the Governors' Profiles page)

Senior Leadership Team

Andy Southgate
Mr A D Southgate,
Head Master,
BA Ed (Hons)

Simon Howkins
Mr S P Howkins,
Deputy Head,
BA Ed (Hons)

Elaine Filmer-Bennett
Mrs E Filmer-Bennett,
Head of Pre-Prep,
BSc PGCE NPQH Dip PP

Lee Moore
Mr Lee Moore,
Academic Leader,
BA (Hons), PGCE

Diane Kimber
Mrs Diane Kimber,
Academic Leader,
BEd (Hons)

Tiggy Charlesworth
Mrs Tiggy Charlesworth,
SENDCO,
BEd (Hons)

Prep Staff

Julie Aldridge
Mrs Julie Aldridge, MSc Geog, PGCE - Form 6AL, Art Coordinator, D&T Coordinator

Lisa Baily
Mrs Lisa Baily, BSc (Hons) Exercise & Sports Science, PGCE - Girls' Games Coordinator

Joanne Carter
Mrs Joanne Carter, MSc Biodiversity and Conservation, PGCE - Science Coordinator

Tiggy Charlesworth
Mrs Tiggy Charlesworth, BEd (Hons) Studies of Childhood - Form 4CH, SEN Coordinator, Drama Coordinator

Bethan Cracknell
Mrs Bethan Cracknell, BA (Hons) Literature & Music, PGCE - Form 4CR, Director of Music

Frances Edwards
Miss Frances Edwards, BSc (Hons) Exercise & Sports Science, PGCE

Claire FitzHerbert
Mrs Claire FitzHerbert, BA (Hons) Modern Languages, PGCE - French Coordinator

Justine Harrison
Mrs Justine Harrison, BA (Hons) English, PGCE - SEN

Simon Howkins
Mr Simon Howkins, BA Ed (Hons) - PSHEE Coordinator

Jessica Lampard
Miss Jessica Lampard, BSc Hotel & Catering Management - Food Technology Coordinator

Hannah Mahon
Miss Hannah Mahon, BA (Hons) Sustainable Built Environment, PGCE - Form 6MA

Ben Martin
Mr Ben Martin, BA (Hons) History, PGCE - Form 5MT

Lee Moore
Mr Lee Moore, BA (Hons) English, PGCE - Academic Leader, RE Coordinator

Dan Morris
Mr Daniel Morris, BSc (Hons) Mathematical Sciences, PGCE - Form 6MR, ICT Coordinator, Maths Coordinator

Gareth Richards
Mr Gareth Richards, BSc (Hons) Psychology, PGCE - Form 5RI, KS2 English Coordinator, Librarian

Jane Roberts
Miss Jane Roberts, BEd (Hons) Education & PE - Form 5RO

Sue Shelbourne
Mrs Susan Shelbourne, BEd (Hons) Maths  - Form 3SH

Andy Southgate
Mr Andy Southgate, BA Ed (Hons) - Head Master, History Coordinator

Simon Swain
Mr Simon Swain, BEd (Hons) PE & Science - Boys' Games Coordinator

Clare Whitten
Mrs Clare Whitten, BSc (Hons) Biomedical Science, PGCE

Jane Willder
Mrs Jane Willder, BEd (Hons) - Geography Coordinator

TOP

Pre-Prep Staff

Suzy Allen
Mrs Suzy Allen, BEd (Hons) - RA, Maths, Music Coordinator

Elaine Filmer-Bennett
Mrs Elaine Filmer-Bennett, BSc, PGCE, NPQH, Dip PP - Head of Pre-Prep, PSHEE Coordinator

Sarah Jellard
Miss Sarah Jellard, BA (Hons) Primary Ecucation - Form 2S, Games & Science Coordinator

Diane Kimber
Mrs Diane Kimber, BEd (Hons) History/Geog - Form 2K, Academic Leader

Charlotte Morris
Mrs Charlotte Morris, BA (Hons) Childhood Studies, PGCE - Form RH, Drama & Art Coordinator

Tracey Nash
Mrs Tracey Nash, BA (Hons) English, PGCE - Form 1N, KS1 English & ICT Coordinator, Librarian

Alison Spencer
Mrs Alison Spencer, NVQ Level 3 Teaching Assistant - Nursery 1S

Alexandra Steel
Miss Alexandra Steel, BA (Hons) Education with English - Form 1S, RE Coordinator

Emma Thornton
Mrs Emma Thornton, BSc (Hons) Sociology, PGCE - Form N2T, Geography & History Coordinator

TOP

Teaching Assistants

Tracy Barfoot
Mrs Tracey Barfoot, NVQ Level 3 Teaching Assistant - Teaching Assistant

Michelle Bennett
Miss Michelle Bennett, NVQ 3 in Childcare & Education/Teaching Assistant - Teaching Assistant

Jayne Mettam
Mrs Jayne Mettam, BSc (Hons) Maths and Education - Teaching Assistant

Claire Mitchell
Mrs Claire Mitchell, NVQ Level 3 Early Years, First Aid at Work - Teaching Assistant

Donna Norwell
Mrs Donna Norwell, NVQ Level 3 Teaching Assistant - Teaching Assistant

Jackie Pym
Mrs Jackie Pym, Dip Playgroup Practice - Teaching Assistant

Joanne Read
Mrs Joanne Read, Teaching Assistant Award - Teaching Assistant

Sarah Southgate
Mrs Sarah Southgate, BSc (Hons) Biological Sciences - Teaching Assistant, Library

TOP

Administration

Gloria Butt
Miss Gloria Butt,
Administrator

Beverley Stone
Miss Beverley Stone,
Head Master's PA

Catering

Barbara Moys
Barbara Moys,
Head of Prep Catering

TOP

 

Governors 
(Members of the Prep School Sub-Committee are in bold)
Co-optative Mr C.M. Clapp, FCA Chairman
Mr N. Arnold, BA (Hons), App Dip Crim (Cantab)
Mr N.J. Cryer, BEng (Hons), MCIBSE
Mr N.P. Hall, MA FCA
Mr B.J. Hurst-Bannister, MA
Mr P.M. Johnson, MA FRSA
Mrs M. MacNeice, BCL
Mr J.K. Macpherson, B.Ed, Chairman of the Prep School Sub-Committee
Mrs J.M.A. Mannix, MA
Fr R. Maudsley
Rt Rev’d N. McKinnel
Mr I.R.G. Thomas, AFPS
Dr M.E. Wood, MA
Representative Mrs E.V. Heeley, BA (Hons), Cert Ed
Honorary Governor
Emeritus
Sir Christopher Ondaatje, OC, CBE
Bursar and Clerk to
the Governors
Mrs Annika Hedrich-Wiggans MA MSt ACA
[ Governors' Profiles ]
 
 
The Chairman of the Governors can be contacted through the Clerk
to the Governors, Annika Hedrich-Wiggans. She can be contacted at: -

Mrs Annika Hedrich-Wiggans MA MSt ACA
The Bursary
Blundell's School
The Bursary
Blundells Road
Tiverton
Devon  EX16 4DT

Tel: 01884 232309
E-mail: bursar@blundells.org